Promote cross country and track and field programs for high-school and middle-school aged children in Ridgefield, Connecticut.

Home
Deadline is TODAY to RSVP to the XC Banquet- Please Respond

Ridgefield High School – Boys & Girls

Cross Country Banquet 

Monday, November 3, 2014

6:30 – 9:00 PM

The Amber Room Colonnade
1 Stacey Road
Danbury, CT 06811

Deadline to RSVP is Today October 27th

Register at www.rhsxctrack.org.   At the top menu click on Forms > 2014 XC Banquet

The evening will include a Reception, Dinner, Senior Recognition, Coaches Awards & Presentation to Coaches.

The cost of the evening is $35.00 per person for Booster Club members, or $45 per person for non-members.

If you have not already joined the booster club, you may include your membership fee of $40.

You will have the option of paying online or by check.

Inquiries should be made to Kimberly Oakes. Email kimberred10@gmail.com.


If you haven't yet done so, please join the Booster Club.  100% participation is needed to provide services all of the athletes have received during the season.  Online registration is available or contact Carol Greene at cgreene@nichale.com.  


by posted 10/27/2014
Class LL Championship Results

The Boy's results from the Class LL Championship meet have been posted on the boy's team results page.

Highlights:

Boy's Varsity 5020m      

3rd Place

     

 

Top Seven Overall Time    

Austin Gilbert

2 16:11  

All-State

Gabe Altopp

3 16:11  

All-State

Kristian Sogaard

11 16:38  

Medalist

Ethan Realander

40 17:24  

 

Sean Malone

55 17:39  

 

Ian Mickool

63 17:47  

 

Bradford DeMassa

86 18:09  

 

 

The Girl's results from the Class LL Championship meet have been posted on the girl's team results page.

Highlights:

Girl's Varsity 5020m      

3rd Place

     

 

Top Seven Overall Time    

Haley Greene

11 20:40  

Medalist

Ava Kelley

21 21:03  


Olivia Gorski

22 21:04  

 

Hannah Mercorella

24 21:11  

 

Rachel Maue

25 21:13  

 

Carey Depuy

40 21:43  

 

Alex Bonfiglio

63 22:14  

 


by posted 10/25/2014
Boys FCIAC Championship Results

The Boy's results from the FCIAC Championship meet have been posted on the boy's team results page.

Highlights:

Boy's Varsity 5000m      

3rd Place

     

 

Top Seven Overall Time    

Gabe Altopp

4 15:42  

1st Team All-FCIAC

Kristian Sogaard

7 15:57  

1st Team All-FCIAC

Ian Mickool

19 16:34  

2nd Team All-FCIAC

Ethan Realander

28 16:53  

2nd Team All-FCIAC

Sean Malone

35 17:16  

 

Bradford DeMassa

49 17:44  

 

Andrew Oakes

66 18:09  

 


by posted 10/21/2014
Girls FCIAC Championship Results

The Girls results from the FCIAC Championship meet have been posted on the girl's team results page.

Highlights:

Girl's Varsity 4000m      

2nd Place

     

 

Top Seven Overall Time    

Hannah Mercorella

12 15:19  

1st Team All-FCIAC

Kelsey Bordash

13 15:21  

1st Team All-FCIAC

Olivia Gorski

15 15:24  

1st Team All-FCIAC

Ava Kelley

18 15:42  

2nd Team All-FCIAC

Rachel Maue

20 15:43  

2nd Team All-FCIAC

Cathryn Depuy

22 15:51  

2nd Team All-FCIAC

Hannah Fleming

40 16:34  

 

         
Girl's JV 4000m      
Medalists Overall Time    

Alexandria Bonfiglio

2 16:17  

 

Gwen Byrne

6 16:48  

 

Sofie Sogaard

8 16:51  

 

Rebecca Vandervoorn

11 17:00  

 

Eve Nastasi

12 17:11  

 

Erika Lowe

15 17:15  

 

         
Girl's Freshman 1.5 miles  
Medalists Overall Time    

Julia Hergenrother

1 9:51  

 


by posted 10/20/2014
Boys and Girls Results at Lodlowe September 30, 2014

The boys and girls results from the meet at Lodlowe have been posted on each team's results page.

Highlights:

Boys       Girls    

Record 9 - 6

     

Record 14 - 1

   
Top Seven Overall Time   Top Seven Overall Time

Sean Malone

3 16:15  

Kelsey Bordash

2 19:06

Andrew Oakes

13 17:04  

Haley Greene

4 19:20

Bradford DeMassa

14 17:07  

Olivia Gorski

5 19:22

Calvin Keller

27 17:37  

Ava Kelley

6 19:39

Ryan Johnson

29 17:47  

Julia Realander

7 19:49

Matthias Howley

30 17:50  

Hannah Fleming

11 20:11

Stephen Thaxter

36 18:10  

Carey Depuy

13 20:21

by posted 10/01/2014
Boys and Girls Results at RHS September 23, 2014

The boys and girls results from the meet at RHS have been posted on each team's results page.

Highlights:

Boys       Girls    

Record 7 - 3

     

Record 9 - 1

   
Top Eight Overall Time   Top Seven Overall Time

Bradford DeMassa

8 18:48.7  

Hannah Mercorella

2 20:50.5

Calvin Keller

11 19:05.5  

Rachel Maue

5 21:06.0

Ryan Johnson

12 19:16.1  

Olivia Gorski

8 21:19.0

Matthias Howley

23 19:47.7  

Emma Hergenrother

10 22:06.2

Hayden Townsend

30 20:17.2  

Gwen Byrne

11 22:06.9

Stephen Thaxter

33 20:29.8  

Julia Hergenrother

15 22:39.3

Ciaran Kager

45 21:50.5  

Alex Bonfiglio

19 22:55.7

 


by posted 09/23/2014
Boys and Girls Results at RHS September 16, 2014

The boys and girls results from the meet at RHS have been posted on each team's results page.

Highlights:

Boys     Girls  

Record 5 - 2

   

Record 7 - 0

 
Top Eight Overall   Top Eight Overall

Ryan Johnson

10  

Cathryn Depuy

1

Bradford DeMassa

12  

Olivia Gorski

2

Calvin Keller

15  

Hannah Mercorella

3

Matthias Howley

17  

Hannah Fleming

4

Hayden Townsend

27  

Tierney Beauregard

8

Owen Tortora

30  

Rebecca Vandervoorn

9

Clint Hodson

34  

Leah Phelan

12

Liam Greenan

47  

Claire Phelan

19

 


by posted 09/16/2014
Girls 2nd, Boys 4th at Wilton Invite

The boys and girls results from the Wilton Invite have been posted on each team's results page.

Highlights:

 

Boys     Girls  

4th

   

2nd

 
Top Seven Overall   Top Seven Overall

John Keating

46  

Kelsey Bordash

7

Bradford DeMassa

50  

Rachel Maue

11

Ryan Johnson

58  

Julia Realander

22

Matthias Howley

59  

Haley Greene

28

Calvin Keller

78  

Emma Hergenrother

32

Owen Tortora

131  

Gwen Byrne

36
     

Julia Hergenrother

42

 


by posted 09/13/2014
Boys and Girls Results from Tuesday Posted

The boys and girls results from the meet at New Canaan have been posted on each team's results page.

Highlights:

 

Boys     Girls  

Record 3 - 1

   

Record 4 - 0

 
Top Seven Overall   Top Seven Overall

Ian Mickool

4  

Rachel Maue

2

Andrew Oakes

7  

Ava Kelley

3

Calvin Keller

10  

Olivia Gorski

4

Matthias Howley

11  

Ashlyn Marr

5

Bradford DeMassa

12  

Cathryn Depuy

6

Ryan Johnson

14  

Alexandria Bonfiglio

7

Stephen Thaxter

22  

Rebecca Vandervoorn

12

 


by posted 09/11/2014
Please Register

Go to the Registration Page to sign up to receive news and information from the coaches and booster club. You will have the option of receiving email updates as well as text messages.

Also, when you register be sure to join our Booster Club. The club provides a number of services in support of our teams, so your membership is important!

 


by posted 08/20/2014
Upcoming Games
Calendar is loading...
Loading Weather...